Górska Pasja: Uczniowie Sanockiego Liceum na Szlaku z Łukaszem Łagożnym

W dniu 14 grudnia uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku mieli wyjątkową okazję spotkać się z lokalnym bohaterem i inspiracją dla wszystkich miłośników górskich wyzwań – himalaistą, alpinistą, taternikiem, triathlonistą i podróżnikiem  Łukaszem Łagożnym.

Łukasz Łagożny, pochodzący z Sanoka pierwszy zdobywca Korony Ziemi z Podkarpacia, podzielił się swoimi doświadczeniami z wypraw górskich, ukazując uczniom trudy i ekscytujące wyzwania, jakie niesie ze sobą zdobywanie ośmiotysięczników. Jego opowieści o ekstremalnych warunkach pogodowych, oraz determinacji potrzebnej do pokonywania kolejnych etapów wspinaczki wzbudziły ogromne zainteresowanie słuchaczy.

Niezwykłym elementem tego spotkania było również zaprezentowanie przez himalaistę specjalistycznego sprzętu, którego używa podczas tych jakże niebezpiecznych wypraw. Uczniowie mieli okazję przymierzyć różnego rodzaju obuwie górskie, kurtki, rękawice itp.  Niezwykłe akcesoria (czekany, śruby lodowe, uprzęże wspinaczkowe) niezbędne podczas takich ekspedycji pozwoliły zrozumieć, jak istotne jest odpowiednie przygotowanie się do tego typu wyzwań.

Spotkanie z Łukaszem Łagożnym nie było tylko lekcją geografii ale stało się mocnym bodźcem do samorealizacji i nieustępliwości w dążeniu do celów, które wydają się nieosiągalne. Historia himalaisty udowodniła, że upór, zaangażowanie i nieustępliwość są kluczowe nie tylko w ekstremalnych sytuacjach na wysokich szczytach, ale także w codziennym życiu. Przykład lokalnego bohatera będzie inspiracją dla kolejnych pokoleń pasjonatów górskich przygód, ukazując, że granice istnieją tylko w naszych umysłach, a każdy szczyt można zdobyć, mając odpowiednią determinację i zaangażowanie.

„Każdy szczyt góry jest w zasięgu ręki, jeśli tylko będziesz się wspinać”. (Barry Finlay)