Fizyczne podsumowanie roku

Zaczynają się wakacje, chwilowo skończyły się sprawdziany, konkursy i inne wyzwania, ale nie dla wszystkich jest to koniec przygody z fizyką. Niektórzy nasi uczniowie będą już za kilka dni uczestnikami  Letniej Szkoły Fizyki. Przed nimi ciekawe zajęcia i wykłady połączone z pobytem w Warszawie. Jednak szczególną wartością dodaną są nowo poznani ludzie, nie tylko uczestnicy tych samych zajęć, ale też pracownicy naukowi uczelni.

Nie jest to jedyny tegoroczny sukces naszych szkolnych fizyków. W tym roku na ogólnopolskie Fizyczne Ścieżki zostały wysłane trzy prace. Pomysły były różnorodne: w dwóch z nich woda grała główną rolę – były badania przenikania światła przez warstwę wody i praca nad pompą z samodzielnie projektowanym i wykonywanym zaworem. A jak nie było wody, to było nietypowe zastosowanie silnika elektrycznego. Żadna z prac nie pozostała niezauważona, Szymon Sitek, Jakub Pietrzkiewicz i Jakub Fedak zdobyli trzecie miejsce, a Grzegorz Grzyb, Hubert Szlaga i Antoni Drozd zdobyli za swoje prace wyróżnienia.

Dla tych, którzy w tym roku nie mieli pomysłu na pracę doświadczalną pozostały konkursy z zadaniami w roli głównej. Tu też nie było źle J. Paweł Klamut został finalistą Diamentu AGH i znalazł się wśród 10 najlepszych osób w Polsce w konkursie Lwiątko. W tym samym konkursie „lwi pazur” pokazali też Grzegorz Grzyb, Jakub Pietrzkiewicz, Jakub Fedak i Emilia Wojtowicz zdobywając wyróżnienia.

Daje się zauważyć, że w tym roku dominacja w fizycznych zmaganiach była po męskiej stronie naszej szkoły (zwłaszcza, że Emilia już jest absolwentką). Dziewczyny! Fizyka to nauka dla ludzi z wyobraźnią, a tej jak sądzę, Wam nie brakuje. Mam nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym będziecie chciały realizować swoje pomysły, również konkursowe i pokażecie wszystkim na co Was stać. Miło będzie, jeżeli nie tylko Paweł, Hubert, Antek i Grzegorz napiszą relację z Letniej Szkoły Fizyki.

A tymczasem miłych wakacji!!! Szukajcie wokół inspiracji i pomysłów na własne projekty, doświadczenia i prace naukowe i bawcie się tym, bo nauka to też radość i zabawa.