Zapraszamy w podróż po językach europejskich i nie tylko.

26 września każdego roku obchodzony jest Europejski Dzień Języków (EDJ) z inicjatywy Rady Europy, we współpracy z Komisją Europejską.

My świętujemy na pierwszym piętrze naszej szkoły. Sprawdźcie co przygotowali nasi uczniowie z tej okazji. Nie przegapcie materiałów promujących ten dzień na drzwiach naszych pracowni językowych. (Jest ich siedem w 4 językach.)

W ramach obchodów do 700 milionów Europejczyków z 46 państw kierowany jest apel o podejmowanie nauki większej liczby języków. Wielu Europejczyków sądzi, że normą wciąż pozostaje znajomość jednego języka. Tymczasem połowa, a nawet dwie trzecie światowej populacji, jest dziś w pewnym stopniu dwujęzyczna, a znaczny procent  tej grupy stanowią osoby “wielojęzyczne”

Badania pokazują, że mówienie kilkoma językami jest jednym z najlepszych ćwiczeń, jakie może wykonać nasz mózg. Wielu ludzi sukcesu mówi kilkoma językami. Hugh Laurie (House) mówi wszystkimi językami, których uczycie się w naszej szkole. O umiejętnościach Micka Jaggera, Willa Smitha, Shakiry, Bradleya Coopera i innych gwiazd możecie dowiedzieć się więcej na oficjalnej stronie EDJ: https://edl.ecml.at/Facts/Celebritiesspeakinglanguages/tabid/3113/language/Default.aspx

Warto tę stronę odwiedzić, aby poznać ciekawostki o różnych językach europejskich, rozwiązać quizy, ściągnąć książkę z dowcipami, z których śmieje się Europa i wiele więcej.

Dajcie się ponieść ponadczasowej modzie. Bądźcie wielojęzyczni.

Nauczyciele języków obcych I LO